16 października 2012

IDEA PIELĘGNACJI - DR.HAUSCHKA - RODZAJE SKÓRY

IDEA PIELĘGNACJI - DR.HAUSCHKA - RODZAJE SKÓRY

W tym poście postanowiłąm szczegółowo przedstawić sekret oczyszczania i pielęgnacji DR.HAUSCHKA

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie

http://www.drhauschka.info.pl/

"Pielęgnacja różnych typów skóry

Kosmetologia Dr.Hauschka rozróżnia pięć podstawowych typów cery: cerę tłustą, normalną, suchą, wrażliwą oraz dojrzałą.

Zostały one szczegółowo omówione poniżej. W niektórych przypadkach zdarza się, że klient prezentuje złożony obraz cery wykazujący cechy mieszane.

Cera tłusta

Ten typ cery jest rezultatem nadmiernej aktywności funkcji skóry. Nadmiernemu wydzielaniu gruczołów łojowych towarzyszy przyśpieszona odnowa komórek naskórka. Objawy charakterystyczne dla tego rodzaju cery to przetłuszczanie się, zastój płynowy, tendencja do tworzenia się stanów zapalnych oraz powstawania blizn.


Cera normalna

Cera normalna jest odpowiednikiem stanu zdrowia skóry. Wszystkie funkcje skóry znajdują się w stanie równowagi, nie występują objawy nadmiernego przetłuszczania lub wysuszania. Tym niemniej zdarza się, że cera normalna wykazuje w pewnych okolicach cechy pozostałych typów np. cechy cery tłustej w strefie T lub cery suchej na policzkach. W takich przypadkach należy ją traktować jako cerę mieszaną.


Cera sucha

Cera sucha to taka cera, której funkcje życiowe znajdują się w stanie uśpienia w związku z nadmiernym stosowaniem substancji nawilżających, nieprawidłowym oczyszczaniem lub działaniem czynników zewnętrznych.

Cera sucha wydziela zbyt małe ilości sebum na skutek obniżonej aktywności gruczołów łojowych skóry właściwej, co często wiąże się z niedostatecznym poziomem nawilżenia. Dzieje się tak w wyniku zaburzeń płaszcza kwasowego-lipidowego zabezpieczającego przed utratą wilgoci z powierzchniowych warstw skóry. Prowadzi to do łatwego pękania zewnętrznych warstw naskórka, nadmiernego złuszczania komórek oraz powstawania podrażnień. Ten typ cery wymaga zarówno leczenia jak i ochrony.

Kolejny objaw dotyczący cery suchej związany jest ze sposobem złuszczania komórek naskórka. W przypadku cery suchej komórki naskórka nie ulegają całkowitej degeneracji, co sprawia że pozostają one przytwierdzone do powierzchni skóry, nie mogąc się od niej oderwać. Obniżony poziom nawilżenia skóry powoduje, że tego typu komórki gromadzą się w miejscach wypukłych. Powstaje w ten sposób charakterystyczny obraz złuszczania,

któremu często towarzyszy świąd.

Dehydratacja oznacza obniżenie wilgotności skóry. Najczęściej proces ten dotyczy warstw powierzchniowych, które w sposób najbardziej wrażliwy reagują na czynniki zewnętrzne, np. centralne ogrzewanie, klimatyzację, stosowanie substancji intensywnie złuszczających naskórek lub picie niedostatecznej ilości wody.

Cera sucha może sprawiać wrażenie złuszczającej się i wykazywać powierzchowne uszkodzenia naskórka. Stan ten może być przejściowy i ustępować całkowicie pod wpływem odpowiedniej pielęgnacji cery w warunkach domowych.Cera wrażliwa


Rozróżniamy dwa typy cery wrażliwej:

• Cera wrażliwa z tendencją do zaczerwienienia

Zaczerwienienie skóry związane jest ze zbyt obfitym ukrwieniem jej powierzchniowych warstw. Stan ten jest wynikiem rozszerzenia naczyń krwionośnych (kuperozy). Ściany naczyń krwionośnych tracą elastyczność, stają się miękkie i podatne na rozciąganie. Czynniki zewnętrzne, jak ostro przyprawione potrawy, alkohol oraz narażenie na bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury mogą prowadzić do zaostrzenia objawów tego stanu.

• Cera wrażliwa reagująca na zmiany w otoczeniu

Niektóre typy cery reagują wrażliwie na zmiany warunków zewnętrznych, np. podróż, przeprowadzka

lub zmiany pór roku. Cera traci wtedy zwykły rytm funkcjonowania, a jej wrażliwość może wyrażać się na różne sposoby: poprzez złuszczanie się, przebarwienia, świąd lub zaczerwienienie.Cera dojrzała

Ten typ cery jest konsekwencją zmian jakie zachodzą w organizmie wraz z upływem lat. Pewne czynniki mogą przyśpieszać proces starzenia się skóry, możemy wtedy mówić o przedwczesnym procesie starzenia i jego konsekwencjach. Każdy człowiek posiada własny, indywidualny stosunek do tego procesu, co należy uwzględnić przy udzielaniu wskazówek kosmetycznych.

Dziedziczne skłonności oraz czynniki związane ze stylem życia posiadają wpływ na stan skóry oraz jej zdolność adaptacji do czynników zewnętrznych, takich jak wysokie czy niskie temperatury lub zanieczyszczenie powietrza i wody.

Obecność wolnych rodników posiada związek z procesem starzenia się skóry. Wolne rodniki stanowią niestabilne jony tlenu. Powodują one powstawanie wiązań krzyżowych pomiędzy łańcuchami DNA oraz w cząsteczkach białek obecnych w tkance włóknistej, co prowadzi do jej sztywnienia i utraty elastyczności.

W przypadku skóry proces ten dotyczy zwłaszcza włókien kolagenowych i elastynowych. W normalnych warunkach organizm wytwarza specjalne enzymy, które przeciwdziałają tym procesom, jednak jeśli liczba wolnych rodników jest zbyt wysoka, enzymy nie są w stanie naprawić wszystkich uszkodzeń.

Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne, palenie papierosów, alkohol, przewlekłe choroby, długotrwały stres oraz nieodpowiednia dieta zwiększają ryzyko powstawania wolnych rodników.
"


W KOLEJNYM POŚCIE PRZEDSTAWIĘ JAK NALEŻY STOSOWAĆ SYSTEM OCZYSZCZANIA WEDŁUG DR.HAUSCHKI.

IDEA PIELĘGNACJI - DR.HAUSCHKA - SKÓRA

W tym poście postanowiłam szczegółowo przedstawić Wam
IDEE PIELĘGNACJI - DR.HAUSCHKA

Szczegółowo możecie zapoznac się na stronie

http://www.drhauschka.info.pl/

A więc po kolei, to co według mnie najważniejsze.

Idea pielęgnacji
Utrzymywanie i przywrócenie skórze jej naturalnej równowagi, jest to podstawowy cel stosowania kosmetyków Dr.Hauschka

Działanie na strukturę i funkcje skóry

Celem kosmetologii Dr.Hauschka jest pomoc skórze w funkcjonowaniu jako spójnemu narządowi stanowiącemu jednolitą całość, który może dzięki własnej aktywności osiągnąć stan równowagi. Skóra musi między innymi swobodnie wytwarzać własne substancje oleiste oraz regulować procesy oddychania.

Aby to osiągnąć należy chronić płaszcz kwasowo-lipidowy skóry oraz stymulować jej własne procesy życiowe

Podstawowe informacje
Współczesne zabiegi kosmetyczne często mają na celu jedynie poprawianie zewnętrznego wyglądu. Sięgając jednak w przeszłość, dowiadujemy się, że już w starożytnych obrzędach i rytualnych zabiegach jednakową wagę przykładano zarówno do aspektu upiększania, jak do zachowania zdrowia ciała.

Paracelsus przypisywał skórze znaczenie szczególne - nazywał ją „szatą królewską”. Skóra według niego jest odbiciem osobowości człowieka, wrażliwym jednocześnie na zewnętrzne jego otoczenie. Stanowi ona swoistą granicę, obszar w którym makrokosmos przyrody w sposób bezpośredni dotyka mikrokosmosu ludzkiego ciała.

Na holistyczną koncepcję pielęgnacji skóry składają się zarówno zabiegi zewnętrzne jak i wewnętrzne. Te ostatnie można określić mianem zdrowego stylu życia, który obejmuje przede wszystkim dobrze zrównoważoną dietę, odpowiednią ilość i jakość snu, wysiłek fizyczny, świeże powietrze oraz umiarkowaną (nie nadmierną) ekspozycję na słońce.

Zewnętrzne zabiegi kosmetyczne obejmują głównie stosowanie preparatów do pielęgnacji skóry. Wybór właściwych produktów posiada szczególne znaczenie, ponieważ właściwie dobrane preparaty pielęgnacyjne działają bezpośrednio na metabolizm skóry i przywracają równowagę w zakresie jej funkcji rytmicznych: oddychania i krążenia. Holistyczna pielęgnacja skóry odgrywa znaczącą rolę w utrzymaniu ogólnego dobrego stanu zdrowia człowieka.

Kosmetyki Dr.Hauschka nie zawierają syntetycznych środków konserwujących, barwników ani emulgatorów, a wszystkie ich składniki stanowią zrównoważoną całość. Poszczególne substancje składowe preparatów uzupełniają wzajemnie swoje działanie i znajdują zastosowanie w różnych stanach i dla różnych typów cery.

Działanie kosmetyków Dr.Hauschka nie polega jedynie na chwilowym usuwaniu niepożądanych objawów, lecz mają one pomóc skórze w funkcjonowaniu jako całości, która może w aktywny sposób osiągnąć stan równowagi.

Receptura preparatów Dr.Hauschka oparta jest na wyciągach z leczniczych ziół o działaniu wspierającym naturalne funkcje skóry. Obok ziół, stanowiących najbardziej aktywne substancje, w skład preparatów Dr.Hauschka wchodzą także wyciągi roślinne, olejki i woski, naturalne aromaty oraz barwniki roślinne.

Preparaty Dr.Hauschka stosowane są w celu normalizacji wyjściowego stanu cery poprzez stymulację jej naturalnych funkcji, by przywrócić skórze stan równowagi.Na przykład skóra sucha nie powinna być pielęgnowana poprzez jej natłuszczanie zarówno na dzień, jak i na noc, nawet jeśli wydaje się to przynosić chwilowe efekty. Długotrwałe stosowanie preparatów z dużą zawartością substancji oleistych powoduje uzależnienie cery od ich dostarczania z zewnątrz, co prowadzi do dalszej redukcji wytwarzania sebum. Skóra staje się w konsekwencji jeszcze bardziej sucha, by w efekcie końcowym stać się całkowicie uzależnioną od zewnętrznych aplikacji tłustych kremów.

Celem pielęgnacji Dr.Hauschka jest umożliwienie skórze wytwarzania własnej warstwy tłuszczowej w odpowiedniej ilości. Ta sama zasada odnosi się do sytuacji przeciwstawnej: skóry tłustej, wytwarzającej nadmiar sebum.

Skóra pracuje w różny sposób w ciągu nocy i w ciągu dnia. W nocy należy umożliwić skórze swobodną wymianę gazową oraz eliminację szkodliwych produktów metabolizmu powstałych w ciągu dnia. Kosmetyki zaburzające przebieg tych naturalnych procesów nie powinny być stosowane do pielęgnacji na noc.

W niektórych przypadkach, po rozpoczęciu stosowania kosmetyków Dr.Hauschka stan skóry ulega chwilowemu pogorszeniu. Zdarza się to zwykle u tych osób, które były przyzwyczajone do stosowania ciężkich kremów na noc lub też w razie niesystematycznego stosowania preparatów. W takich przypadkach szczególnie istotne jest, aby nie przerywać stosowania odpowiednich kosmetyków, lecz by kontynuować ich użycie zgodnie z zalecanym schematem. Pozytywne efekty takiej kuracji staną się widoczne w ciągu kilku dni.

Poszczególne preparaty kosmetyczne Dr.Hauschka wzajemnie uzupełniają swe działanie, najlepsze efekty przynosi więc ich stosowanie w postaci serii, nie używając jednocześnie preparatów innych firm.

Należy zapewnić skórze możliwość całkowitego przyswajania wszystkich składników kosmetyków oraz jak najpełniejsze ich wykorzystanie.